„Wielka gra” to polski teleturniej, emitowany w latach 1962-2006 na antenie TVP1, a następnie TVP2. Przez lata kilkukrotnie zmieniali się prowadzący programu. Po Serafinowiczu, prowadzeniem programu zajęła się Joanna Rostocka, którą następnie zastąpił Janusz Budzyński, a zaś ostatnią prowadzącą była Stanisława Ryster.

Program miał na celu sprawdzać wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, do której gracz musiał się wcześniej przygotować. Program „Wielka gra” zaistniał dzięki inicjatywie Ryszarda Serafinowicza i był również przez niego prowadzony (od 1962 do 1969 roku). Serafinowicz prowadził teleturniej wraz z Joanną Rostocką, która pełniła rolę jego asystentki.

Format przez kilkanaście lat nadawano raz w miesiącu (w niedzielę) na kanale TVP1, natomiast później „Wielka gra” emitowana była co dwa tygodnie (w sobotę) na programie TVP2. Pierwsza odsłona „Wielkiej gry” stanowiła doskonałe odzwierciedlenie amerykańskiego quizu „The ,000 Question”. Pytania do polskiej wersji teleturnieju tworzyli eksperci-naukowcy oraz członkowie zespołu redakcyjnego.

www.cech-rm.waw.pl

By Nikodem