Na całym świecie coraz większym uznaniem cieszą się usługi cateringowe. Nie ma w tym nic zaskakującego, choć trzeba jasno powiedzieć, że rynek ten rozwija się z największą dynamiką w krajach relatywnie bogatych. Takich, w których śmiało poczynają sobie restauracje i w których generalnie rozwinęła się dobrze gastronomia. Tak się bowiem składa, że kluczowym zapleczem dla większości usług cateringowych są działające w otwarty sposób lokale – bary, restauracje czy pracownie garmażeryjne. Jakość cateringu w praktyce jest rzecz jasna zróżnicowana i zależna od wielu zmiennych czynników. Najważniejsze z nich to klasa wykorzystywanych produktów oraz rzecz jasna umiejętności personelu gastronomicznego odpowiedzialnego za przyrządzanie wszystkich potraw.

Naturalnie klienci zawsze starają się wybierać tę opcję, która im odpowiada, a konkurencja w świecie gastronomii jest ogromna. Zwłaszcza w krajach zachodnich, w których zdecydowanie najwyższe kwoty wydaje się na usługi. Warto jednak pochylić się nad tym, czym w gruncie rzeczy jest catering, na czym polega i co się z nim wiąże. Należy bowiem dokonać stanowczego rozróżnienia pomiędzy udaniem się do restauracji i zamówieniem w niej posiłku, a złożeniem zamówienia na danie lub zestaw dań w ramach cateringu. W obu przypadkach chodzi o gastronomię, jednakże specyfika jest zupełnie odmienna i należy mieć to na względzie. Różne praktyczne oblicza usług cateringowych Otóż catering polega na tym, że posiłek jest zamawiany w firmie, która zajmie się jego przygotowaniem i dostarczy na miejsce pod wskazany adres.

To najważniejsza cecha takich usług. Jedzenie zostaje dostarczone do adresata, którym może, ale nie musi być osoba fizyczna. Aktualnie bardzo wiele zamówień cateringowych realizuje się z myślą o przedsiębiorstwach. Czasami abonamenty na posiłki są wykupywane przez szefostwo, któremu zależy na zadowolonym i najedzonym personelu. Przy większej skali koszt pojedynczego dania może być na tyle niski, że takie rozwiązanie opłaca się nawet relatywnie niewielkim firmom. Sporo zależy też od tego, kto będzie wykonawcą usług.

Cenniki są bowiem bardzo odmienne, dlatego konieczne jest wykonanie pogłębionego „rozpoznania” rynku zanim jakakolwiek wiążąca umowa zostanie podpisana. Sam catering jest silnie zróżnicowany w zależności od tego, kto ma się zająć jego przygotowaniem. W przypadku zamówień indywidualnych składanych na przykład pod kątem planowanej imprezy rodzinnej, klienci mają do dyspozycji menu, z którego wybierają interesujące ich pozycje. W następnym kroku wszystkie przygotowane potrawy oraz dodatki do nich zostają dostarczone w dane miejsce. Może to być prywatny dom lub mieszkanie, ale także wynajęta sala – oba rozwiązania są praktykowane. W zależności od potrzeb usłudze może towarzyszyć profesjonalny serwis kelnerski, a wszystko może być podawane na zastawie pochodzącej od firmy cateringowej.

W przypadku posiłków dla firm najczęściej wszystko sprowadza się do jednorazowych naczyń i sztućców.

www.rafaljacniak.pl

By Nikodem