Żylaki to przypadłość, która jest uwarunkowana genetycznie. Jednak istnieją pewne sposoby, dzięki którym pomimo obciążenia genetycznego, będziesz w stanie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Jeśli chcesz zapobiec wystąpieniu żylaków, powinnaś przede wszystkim dbać o swoje nogi.

Staraj się nie katować ich nieustannym chodzeniem w szpilkach, czy obcisłych spodniach. Zapewniaj nogom dostęp do tlenu. Balsamuj je i kremuj preparatami zawierającymi substancje, które mają właściwości kojące i odprężające.

Równie ważna jest aktywność fizyczna. Powinnaś regularnie uprawiać sport, a najlepszym wyborem będzie pływanie, jogging, lub spacer. Ta aktywność pobudzi do działania układ krążenia i pozytywnie wpłynie na żyły.

Staraj się nie siedzieć zbyt długo. Rób sobie przerwy – przejdź się, rozprostuj nogi. Zbyt długie stanie również nie jest dobrym rozwiązaniem.

A kiedy już zmagasz się z żylakami, powinnaś przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który oceni ich stan. Po zbadaniu, będzie on w stanie podjąć decyzję o tym, czy konieczne jest operacyjne leczenie, czy wystarczy farmakologia. Możesz również zdecydować się na wyjazd do uzdrowiska, w którym skorzystasz z leczniczych i odprężających zabiegów rehabilitacyjnych.

By Nikodem