Ściany zewnętrzne to element o niebagatelnym znaczeniu dla każdego budynku. Ich zadaniem jest stworzenie zapory, który uchroni nasz dom przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz, grad czy też wilgoć. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konstrukcja ścian zewnętrznych.

Coraz częściej osoby decydujące się na budowę domu decydują się na budowę ścian zewnętrznych o strukturze warstwowej. Warto wiedzieć, że warstwowe ściany zewnętrzne składają się z trzech warstw. Jest to warstwa nośna, warstwa izolacyjna, a także warstwa elewacyjna.

Każda z tych warstw spełnia określone funkcje. Dopiero w połączeniu wszystkich warstw, ściana spełnia wymogi przewidziane prawem budowlanym. Warstwa nośna jest odpowiedzialna za stabilną konstrukcję budynku.

Jak sama nazwa na to wskazuje, warstwa izolacyjna ma właściwości izolacyjne. Warstwa ta jest tak zwaną osłoną termiczną. Warstwa elewacyjna ma nie tyle funkcje dekoracyjne, ile ma uchronić budynek przed wspomnianymi wcześniej szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Warto wiedzieć, że warstwa elewacyjna ma funkcje ochronne względem warstwy izolacyjnej. Jeśli warstwa elewacyjna zostanie wykonana z betonu, to możemy być pewni, że nie będziemy musieli wykonywać żadnych czynności konserwacyjnych. W niepogorszonym stanie będzie równiez tym samym warstwa izolacyjna.

Ściany warstwowe to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się swoim domem wiele lat bez potrzeby nieustannych remontów, bowiem ściany te wpływają na solidną i trwałą konstrukcję domu.

By Nikodem