Gastronomia nie może narzekać na brak zainteresowania. Usługi gastronomiczne są jednymi z tych, które rozwijają się najbardziej dynamicznie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jednakże samo prowadzenie lokalu otwartego na gości nie stanowi jedynego sposobu na to, aby cieszyć się sporymi dochodami i rynkowym sukcesem. Coraz więcej barów czy restauracji dąży do tego, aby poszerzyć zakres rynkowego oddziaływania. Jednym ze sposobów na to może być catering. Naturalnie nie każdy jest w stanie go zapewnić ze względów czysto logistycznych. Okazuje się bowiem, że część lokali gastronomicznych nie dysponuje odpowiednio rozbudowanym zapleczem, jeśli więc w ogóle może rozważać odwołanie się do cateringu, to tylko i wyłącznie w niewielkiej skali. Są jednak tacy, którzy poza zwyczajną restauracyjną działalnością mogą też realizować rozbudowane zamówienia – pod kątem posiłków dla firm czy imprez okolicznościowych.

Warto zdecydować się na rozwiązanie sprawdzone. Catering nie zawsze oznacza taką samą jakość i nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem. Występują także pewne typowe problemy związane z usługami tego rodzaju. Jednym z nich jest niedostateczne dopracowanie potraw pod względem przyprawienia i wyrazistości smaku. Zapewne część z nas zetknęła się z terminem „jedzenia szpitalnego” i niekoniecznie musi się on pojawić w kontekście placówek służby zdrowia. Za takie jedzenie uchodzą również potrawy słabo doprawione, na przykład niedosolone i zwyczajnie jałowe w smaku. Bywa, że w ramach zamówień cateringowych pojawiają się również takie, co nie budzi zazwyczaj pozytywnych reakcji po stronie konsumentów. Od restauracji do dużej firmy cateringowej – to w pełni wykonalne! Trzeba przy okazji zaznaczyć, że takie problemy z jakością potraw przydarzają się zazwyczaj w odniesieniu do usług cateringowych świadczonych przez firmy prowadzone wedle starego modelu „kuchni mlecznych”, gdzie wciąż obowiązują dość stare zasady przyrządzania dań.

Są osoby, którym takie podejście do gotowania odpowiada, jednakże dominujące trendy na rynku wyglądają zupełnie inaczej. Restauracje, które pozyskują licznych klientów najczęściej dbają o to, aby wszelkie zamówienia cateringowe również stały na odpowiednim poziomie. Menu przeznaczone dla klienta cateringowego powinno być jednakowe jak w restauracji, a sposób przyrządzania dań identyczny jak dla gościa, który siada przy stoliku w lokalu. Obiekty, które postanowiły wejść w catering najczęściej nie żałują podjętej decyzji, ponieważ daje to realną szansę na zwiększenie zarobków i poszerzenie rynkowych wpływów. Często właśnie rosnące dochody z tytułu świadczenia usług cateringowych sprawiają, że firmy decydują się na kolejne inwestycje – na przykład rozbudowanie kuchni. Tym samym na gruncie prosperującej restauracji z cateringiem może powstać wyspecjalizowana agencja cateringowa działająca na dużą skalę. Scenariuszy biznesowych jest wiele, można je mnożyć. W tej branży są ku temu naprawdę solidne podstawy, o czym przekonują się kolejni przedsiębiorcy.

By Nikodem