Planując budowę domu musisz pamiętać o tym, że nie możesz zacząć budowy bez stosownych dokumentów, które umożliwią ci zbudowanie obiektu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jakie kroki podjąć i co zrobić, by uzyskać stosowne pozwolenie na budowę? Musisz wiedzieć, że czasem uzyskaniem wszelkiego rodzaju pozwoleń na budowę zajmuje się wynajęty przez ciebie kierownik budowy.

Jednak dużo zależy od treści umowy, którą zawarłeś z kierownikiem budowy. Co więc w sytuacji gdy jesteś zmuszony na własną rękę postarać się o pozwolenie na budowę? Stosowny wniosek składa się w starostwie powiatowym odpowiednim do miejsca, gdzie chcesz podjąć się budowy domu.

Właściwym wydziałem starostwa powiatowego, do którego musisz się udać jest Wydział architektury i budownictwa. Warto wiedzieć, że to tam uzyskasz stosowne informacje na temat wszelkich formalności, to tam też dostaniesz specjalny formularz, który będziesz zobowiązany wypełnić.

Pamiętaj o tym, by mieć przy sobie stosowne dokumenty, co przyśpieszy całą procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę, a jak wiesz postępowanie w urzędach nie zawsze bywa łatwe, proste i przyjemne. Uzyskanie pozwolenia na budowę to tylko jedna z formalności, którą musisz załatwić zanim zaczniesz budować dom.

Musisz uzbroić się w cierpliwość i wiedzieć o tym, że wizyty w urzędach to nieodłączny element twojego życia odkąd zdecydowałeś się na budowę. Warto więc pomyśleć o tym, czy nie łatwiej byłoby zlecić te formalności kierownikowi budowy.

By Nikodem