Ludzie chcą jeść coraz zdrowiej i nie ma w tym nic dziwnego. Ci, którzy sami gotują wprowadzają diametralne zmiany w swoim menu, tak aby na ich talerzach pojawiały się lepsze jakościowo produkty o odpowiednich walorach smakowych. Jest to w pełni wykonalne. Jednakże oprócz tego istnieją również inne możliwości. Można zamawiać sobie posiłki przyrządzone wedle pewnych założeń, które zostaną dostarczone pod wskazany adres. I co ciekawe, wcale nie musi się to wiązać z wysokimi kosztami! Tak właśnie działa catering dietetyczny, który najpierw zrobił dużą karierę na Zachodzie, a potem dynamicznie wkroczył także na polski rynek. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ młodsze pokolenie polskich konsumentów jest szalenie otwarte na innowacje. Również w sferze związanej z żywieniem, co całkiem łatwo zauważyć w rodzimych realiach. Kto zajmuje się świadczeniem usług związanych z cateringiem dietetycznym? Zwykle robią to firmy, które specjalizują się w tym wąskim obszarze. Rzadziej zdarza się, aby „zwykła” restauracja czy agencja cateringowa poszła w tym kierunku, choć jest to możliwe. W przypadku mniejszych miejscowości, gdzie zaplecze gastronomiczne nie jest tak rozbudowane, a może pojawić się popyt na dietetyczne rozwiązania, właśnie lokalne restauracje idą w tę stronę. Zaczynają oferować odrębne typowo dietetyczne menu z opcją dostawy do domu lub do miejsca pracy. Skala zainteresowania takimi rozwiązaniami jest całkiem spora nawet na prowincji, co uwidacznia rynkowe przemiany.

Rozmaite pomysły na catering z dietą w tle – w tym również wariant pudełkowy Jeśli chodzi o założenia, to catering dietetyczny może być podporządkowany różnym celom. Czasami jest to schudnięcie. Utrata wagi poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę jest w pełni realna. Oczywiście w praktyce spadek wagi zależy też od innych czynników, takich chociażby jak aktywność fizyczna. Jednakże bez zmiany nawyków żywieniowych z całą pewnością nie ma mowy o tym, aby cieszyć się niższymi wskazaniami łazienkowych wag. Oprócz tego catering dietetyczny może być podporządkowany prawidłom ściśle określonego modelu żywienia – na przykład wegańskiego czy wegetariańskiego. Może też uwzględniać eliminację konkretnych składników, takich jak gluten czy laktoza lub dowolnie inne wskazane alergeny. Opcji jest zatem wiele, a konsumenci mogą swobodnie wybrać najbardziej im odpowiadający. Inną bardzo ciekawą formą cateringu dietetycznego są wszelkiego rodzaju diety pudełkowe. To kolejny zachodni trend, który całkiem solidnie zadomowił się na polskim gruncie. W praktyce dieta pudełkowa może składać się z dowolnie wybranego menu. Idea jest taka, aby jeden posiłek znajdował się w jednym opakowaniu jednorazowym (wskazane jest, aby mogło ono zostać poddane łatwemu recyklingowi zgodnie z trendem eko). Zwykle jest to mieszanka starannie dobranych proporcji warzyw, mięsa czy innych dodatków.

Rzecz jasna pudełkowe menu może być też wegańskie czy jarskie – wszystko zależy od tego, na jaki konkretnie wariant się ktoś zdecyduje.

By Nikodem