Budowa domu to dość spora inwestycja. Podejmując decyzję o budowie domu należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to przysłowiowa „studnia bez dna”. Należy wiedzieć o tym, że nigdy nie jesteśmy w stanie zaplanować w 100 % tego, ile wyniesienie nas budowa domu.

Wszystko zależy od naszych wymagań, preferencji, a także zasobności portfela. Oczywistym jest fakt, że można stworzyć kosztorys budowy domu, jednak warto zaznaczyć, że jest to tylko szacunkowe zestawienie kosztów, które zazwyczaj ma tendencje ku wzrostowi. Rzadko zdarza się, byśmy wydali mniej pieniędzy niż by przewidywał to kosztorys właśnie.

Sporządzając kosztorys budowy domu często nie bierze się pod uwagę tak oczywistego wydatku jak zakup działki budowlanej pod budowę domu czy też przyłączenie mediów. Wiadomym jest fakt, że nie wliczamy ceny działki do kosztorysu budowy domu w przypadku gdy przykładowo działka przypadła nam w spadku czy też darowiźnie. W dużej mierze to, jakie koszty poniesiemy zależy od tego, jakiego rodzaju budynek chcemy wybudować.

Czy chcemy mieć kilkupiętrowy dom czy też może mały domek wolnostojący. Cena działki, koszty różnych formalności urzędowych, koszty pracy firmy budowlanej, zakup materiałów budowlanych – to tylko niektóre z pozycji, które powinny znaleźć się w przykładowym kosztorysie budowy domu. Warto wiedzieć też o tym, że to, jak będzie wyglądało zestawienie kosztów budowy domu zależy od tego, czy mówi się o tak zwanym stanie surowym czy też już o domu „pod klucz”.

By Nikodem