U osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia pierwsze zmiany miażdżycowe mogą pojawić bardzo wcześnie. W niektórych przypadkach choroba ta bywa dziedziczona, jednak często jest po prostu następstwem błędów samego chorego.

Miażdżycy można jednak zapobiegać poprzez wyeliminowanie czynników ryzyka i wprowadzenie zmian do stylu życia. Jeżeli choroba jest uwarunkowana dziedzicznie, to nawet i w tym przypadku zmiana nawyków może okazać się korzystna, gdyż pomoże w opóźnieniu uciążliwych dolegliwości, jakie towarzyszą chorobie.

Pierwszym krokiem powinna być zmiana diety na niskocholesterolową. Dieta ta eliminuje tłuszcze zwierzęce, które zastępuje się zdrowszymi olejami roślinnymi.

Warto też spożywać dużo błonnika, który pomaga wchłaniać organizmowi zły cholesterol. Powinno się także kontrolować wagę i mierzyć ciśnienie.

Należy rzucić palenie oraz zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Profilaktykę miażdżycy warto rozpocząć już w pierwszych latach życia, ponieważ już wtedy tłuszcze i cholesterol zaczynają osadzać się w tętnicach.

By Nikodem