Planujesz budowę domu, jednak ten temat jest ci zupełnie obcy? Zastanawiasz się nad tym jakiej grubości powinny być ściany zewnątrzne czy ściany nośne i działowe? To bardzo ważna kwestia, szczególnie z tych względów, że to właśnie na ścianach nośnych opiera się konstrukcja domu. Mówi się o tym, że ściany zewnętrzne powinny być trójwarstwowe, za to ściany nośne mogą mieć jedną, czasem dwie warstwy, co jest wystarczające dla tego typu ścian.

Grubość ścian w dużej mierze zależy od tego z jakiego materiału planujemy wykonać ściany w obiekcie, który planujemy budować. Coraz częściej ściany zewnętrzne buduje się z pustaków i bloczków, odchodzi się już od budowy ścian z cegieł.

Warto wiedzieć o tym, że ściany zewnętrzne i ściany nośne powinny być zbudowane z tego samego rodzaju materiałów, tego warunku nie muszą spełniać ściany działowe. Grubość ściany zewnętrznej powinna być większa niż czterdzieści centymetrów.

Przeciętna grubość ściany to około pięćdziesiąt centymetrów. Warto pamiętać o tym, by ściana zewnętrzna była trójwarstwowa.

Taka konstrukcja zapewnia nie tylko stabilność całej budowli, ale także jest gwarancją skutecznej izolacji cieplnej, a także chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych na nasz nowowybudowany dom. Jeśli nadal masz wątpliwości co do tego jakiej grubości powinny być twoje ściany w domu, warto zapytać o wskazówki i rady fachowca, który ma nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim doświadczenie i będzie potrafił rozwiać twoje wątpliwości.

By Nikodem