W pierwszej fazie uzależnienia od alkoholu dochodzi do nałogu psychicznego. Na początku alkohol spożywasz towarzysko, dopiero później pijesz, żeby rozładować stres i poprawić swoje złe samopoczucie. Następnie zaczynasz szukać okazji, które usprawiedliwią twoje nadmierne spożycie wysokoprocentowych trunków.

Powoli zaczyna ci się zwiększać tolerancja na alkohol – aby dojść do oczekiwanego stanu upojenia, potrzebujesz go coraz więcej. Kolejna faza powinna być dla ciebie ostrzeżeniem – częściej szukasz okazji do wzniesienia toastu. Potrzebujesz coraz więcej alkoholu, jesteś osobą, która „nakręca” resztę grupy do spożycia.

Tak naprawdę zauważasz, że twój humor jest lepszy tylko wtedy, gdy wypijesz sporą ilość alkoholu. Po wypiciu czujesz się odprężony, ale niestety nie panujesz już nad swoim nałogiem. Dwie końcowe fazy (krytyczna i przewlekła) charakteryzują się tym, że zaraz po spożyciu alkoholu masz ochotę do dalszego picia – wypijasz więcej i zajmuje ci to coraz więcej czasu.

Twój problem dostrzegło już twoje otoczenie. W ostatniej fazie (przewlekłej) pijesz już cały czas. Upijasz się wszędzie – w pracy i po pracy.

Pojawiają się u ciebie wszystkie objawy zespołu abstyncyjnego.

By Nikodem