Mur pruski, niegdyś bardzo popularny na ziemiach polskich, dzisiaj nie ma już tak wielu zwolenników. Wynika to przede wszystkim z rozwoju techniki i wprowadzenia bardziej nowoczesnych metod w budownictwie, jednak nie oznacza to, że muru pruskiego nie możemy już nigdzie zobaczyć.

A czym tak naprawdę jest mur pruski? Jest to rodzaj ściany szkieletowej wypełnionej murem z cegły. Konstrukcja drewniana w murze pruskim jest widoczna, a często traktowana jest wręcz jako element dekoracyjny, dlatego też poddaje się ją impregnacji.

Zdarza się, że ceglane pole elewacji tynkuje się lub bieli, przez co można uzyskać jeszcze ciekawszy efekt wizualny. Nazwa tego typu konstrukcji ma swoje korzenie w fakcie, że rozpowszechniła się ona najbardziej w XIX wieku na terenach ówcześnie należących do Prus.

Nie ulega wątpliwości, że mur pruski kojarzy się z przeszłością i jest żywym śladem historii Polski. Jednak jest także pięknym elementem architektury, który wyróżnia się na tle zwyczajnych budowli powstających zgodnie ze współczesnymi projektami i standardami.

www.sp225.waw.pl

By Nikodem