Co to jest fresk?

Co to jest fresk?

17 lipca 2018 Wyłącz przez Nikodem

Fresk jest pojęciem, które kojarzone jest z malarstwem. Nie każdy jednak wie, na czym dokładnie polega na technika. Fresk można opisać jako pokrycie mokrych ścian za pomocą specjalnego rodzaju farb.

Bardzo istotne jest to, żeby zastosowane farby cechowały się odpornością na działanie wapnia. Fresk jest niezwykle trudną techniką. Wynika to z tego, że stosowanie poprawek jest praktycznie niemożliwe.

Warto jednak dodać, że freski cechują się wysoką trwałością. Na pojedynczy fresk składa się kilka warstw farby. Często posiadają one odmienny skład.

Freski były znane już w starożytności. W tamtych czasach najpopularniejszymi motywami były zwierzęta czy religia. Kilka wieków później popularność fresków nieco osłabła, by na nowo rozkwitnąć w dobie renesansu.

Warto przy tym wspomnieć o najbardziej znanym propagatorze fresków, którym był Michał Anioł. Niemal każdy kojarzy „Stworzenie Adama”, czyli fresk, który jest najbardziej rozpoznawalnym dziełem tego artysty. Dzieło to zdobi wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej.