Budowa to tak zwany temat rzeka. Można byłoby o budowie różnego rodzaju obiektów dyskutować godzinami. Dla tych, którzy nie są specjalistami w tej dziedzinie czasem temat ten może wydawać się być „czarną magią”. To właśnie z braku elementarnej wiedzy powstają różnego rodzaju mity budowlane, które należy z całą stanowczością obalać.

Jednym z największym mitów budowlanych jest to jaką kwotą pieniędzy należy dysponować, by postawić dom w stanie surowym. Czasem kwota ta jest nawet kilkakrotnie zawyżona, kiedy indziej zaś parokrotnie zaniżona. Jaka jest więc prawda? Tak naprawdę trudno jest ustalić dolną granicę jeśli chodzi o sumę pieniędzy, którą należy mieć, by wybudować dom w stanie surowym. Należy zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że budowa domu w znacznej mierze zależy od naszych preferencji i wymagań.

Należy także brać pod uwagę fakt, że na koszty budowy domu składają się też takie wydatki jak zakup działki czy zakup projektu domu, czego laicy w temacie budowy domu nie biorą pod uwagę. Jednak, żeby sprostować coraz częściej pojawiające się mity można w przybliżeniu podać kwotę 110 000 zł, którą należy posiadać jeśli chcemy kupić działkę pod budowę domu o wielkości 7 arów. Należy dodać, że za taką sumę pieniędzy kupimy uzbrojoną działkę, która będzie zlokalizowana poza centrum miasta i nie będą to rejony atrakcyjne jeśli chodzi o budowę domu. Kupno zaś projektu domu to około 6 000 zł, jeśli będzie to projekt powtarzalny i pod warunkiem, że wszelkie formalności związane z budową domu, w tym pozwolenie na budowę załatwimy na własną rękę.

By Nikodem