Budowa domu z pewnością nie jest łatwym zadaniem. To bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, które wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami do podjęcia. Na szczęście, wystarczy tylko trochę zdrowego rozsądku oraz odpowiedniej wiedzy, aby poradzić sobie z różnymi problemami.

Jednym z takich problemów może okazać się dobór okien do naszego nowego domu – z jednej strony zdaje się, że nie jest to wcale nic skomplikowanego, natomiast z drugiej strony należy pamiętać o tym, że okna stanowią niezwykle ważną część każdego mieszkania, dlatego też należy dobrać je w prawidłowy sposób. Co to tak właściwie znaczyć? Okna powinno dobierać się stosowanie do danego pomieszczenia, choć spore znaczenie ma też na przykład ustawienie nowo powstałego budynku względem stron świata. Warto o tym pamiętać, choć zazwyczaj odpowiedni dobór okien to zadanie architekta, który już na etapie projektowania powinien wiedzieć, w jaki sposób je rozmieścić i na jakie okna postawić.

Na pewne rzeczy możemy jednak zwrócić uwagę samodzielnie, dlatego też dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do projektowania domu i doboru okien. Jak się bowiem okazuje, znaczenie mają tutaj takie rzeczy jak chociażby:

  • klasa wykonania okna,
  • różne współczynniki dotyczące przenikania ciepła,
  • ich szczelność, trwałość oraz wytrzymałość.

Każdy chce bowiem, aby jego okna były jak najbardziej szczelne oraz wytrzymałe.

Jednym z głównych zadań okien jest przecież zapewnienie jak najmniejszej utraty ciepła, dlatego też niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę na te właśnie parametry, które dotyczą przenikania ciepła. To pod tym kątem powinniśmy dobierać okna do naszego domu – dzięki temu unikniemy podwyższonych rachunków za prąd i zimą nie będziemy martwić się tym, że w mieszkaniu jest za zimno. Nie od dziś wiadomo, że szczelne okna dobrej jakości to podstawa w każdym ciepłym domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Najważniejsze będą oczywiście wspomniane już współczynniki związane z przenikaniem ciepła. To one zadecydują o tym, jak bardzo wybrane okna są energooszczędne. Wartość wybranych współczynników może zależeć od kilku różnych kwestii, a pod uwagę wziąć należy chociażby ilość szyb, materiały użyte do wykonania czy gaz wypełniający przestrzenie między szybami.

Wszystko to ma ogromne znaczenie, dlatego też warto jest wiedzieć, co wpływa na dany współczynnik i jaką wartością powinien się on charakteryzować, abyśmy byli w pełni zadowoleni z naszego wyboru. Na szczęście, rozwijająca się nieustannie technologia powoduje, że z każdym rokiem producenci oferują nam coraz więcej udogodnień związanych z samymi oknami – dotyczą one chociażby samej szczelności okien czy też ich trwałości. Szyby okien są bowiem narażone na szkodliwe działanie między innymi fal słonecznych, dlatego też stosuje się na przykład specjalne powłoki, które chronią wnętrze przed przegrzaniem.

Przy tym wszystkim nie należy zapominać także o odpowiedniej wentylacji, którą okna powinny umożliwiać.

By Nikodem