Budowa domu kojarzy się wszystkim z pracą fizyczną. Jednak zanim firma budowlana wybuduje nasz dom marzeń, najpierw musimy spełnić szereg różnego rodzaju warunków po to, by budowa mogła ruszyć pełną parą.

Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu, musisz wiedzieć o tym, że od teraz częściej niż zwykle będziesz odwiedzał różnego rodzaju urzędy celem załatwienia spraw niecierpiących zwłoki. Jeśli więc nie lubisz tak zwanej „papierologii”, na samym początku zatrudnij kompetentnego kierownika budowy, który za uiszczeniem odpowiedniej sumy pieniędzy załatwi potrzebne formalności.

Jeśli jednak nie masz sposobności, by przeznaczyć pieniądze na ten cel, pamiętaj o tym, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Najważniejszą rzeczą, bez której budowa domu będzie niezgodna z przepisami prawa, czyli nielegalna jest pozwolenie na budowę.

Możesz starać się o niego w starostwie powiatowym w odpowiednim wydziale w twoim mieście. Musisz złożyć odpowiedni wniosek celem wydania przez właściwy organ pozwolenia na budowę.

Jest to pierwszy krok na drodze ku temu, byś w przyszłości mógł zamieszkać w domu swoich marzeń. Sporządzając projekt domu zwróć uwagę na to czy architekt, z którego usług korzystasz ma merytoryczną wiedzę w dziedzinie, którą się zajmuje.

Bowiem może okazać się, że zaprojektowany dom nie spełnia wymogów przepisów prawa budowlanego. Wówczas odpowiedzialność za wszelkie niedociągnięcia natury prawnej ponosi właściciel domu i działki, na której nielegalnie powstał obiekt.

By Nikodem